ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Εργαστήρια Δεξιοτήτων 5ο Νηπιαγωγείο Βέροιας Σχολικό έτος 2023-2024

Θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ –Κοινωνική Συναίσθηση & Ευθύνη «Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα στο Νηπιαγωγείο»

5ο Νηπιαγωγείο Βέροιας Σχολικό έτος 2023-2024

Υποενότητα: «Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, Διαφορετικότητα»

Τίτλος: «Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα στο Νηπιαγωγείο»

Σκοπός του προγράμματος είναι να προωθήσει το σεβασμό στον Εαυτό και στον Άλλον καθώς και την έννοια και την αξία της διαφορετικότητας. Η καλύτερη κατανόηση του εαυτού μας και του άλλου δίπλα μας γίνεται μέσα από εμπειρίες. Όσο πιο νωρίς επεξεργαστεί ένα παιδί τις έννοιες της διαφορετικότητας και του σεβασμού και βιώσει αντίστοιχες εμπειρίες, τόσο πιο αποτελεσματικά θα καλλιεργήσει δεξιότητες που θα κάνουν το σεβασμό πράξη και τρόπο ζωής.

Οι  στόχοι  του  προγράμματος  προσδιορίζονται  βάσει  των  Δεξιοτήτων  του  21ου  αιώνα και  πιο  συγκεκριμένα  σύμφωνα  με  τις  εξής κατηγορίες:  Δεξιότητες  Μάθησης,  Δεξιότητες Ζωής,  Δεξιότητες  του  Νου  και  Δεξιότητες  της  Τεχνολογίας  και  της  Επιστήμης.  Στα προτεινόμενα  εργαστήρια  δίνεται  κυρίως  έμφαση  στις  δεξιότητες  της  κοινωνικής  ζωής,  στις ρουτίνες  σκέψεις  και  αναστοχασμού  και  στην  παραγωγική  μάθηση  μέσω  των  Τεχνών  και  της δημιουργικότητας.  Επιδιώκεται  τα  παιδιά  να  κατακτήσουν  γνώσεις,  να  καλλιεργήσουν δεξιότητες  και  να  αναπτύξουν  στάσεις  σεβασμού  στη  διαφορετικότητα  στον  καθημερινό τρόπο ζωής και τη συμπεριφορά τους.

Οι δραστηριότητες στοχεύουν στην αυτοπαρατήρηση και την έτερο παρατήρηση, να παρατηρούν δηλαδή τον εαυτό τους και τους άλλους, μέσα από μία μικρογραφία της κοινωνίας – το σχολείο, και να αποδέχονται τη διαφορετικότητα ως κάτι ξεχωριστό και πολύτιμο.

Βασικά εργαλεία του Εργαστηρίου είναι:

-Η βιωματική προσέγγιση της ομάδας-τάξης.

-Διάφορες μορφές τέχνης

Χρόνος υλοποίησης Δεκέμβριος 2023-Ιανουάριος 2024