ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Το διδακτικό προσωπικό του 5ου νηπιαγωγείου Βέροιας ευχαριστεί το Ίδρυμα Μελά για τη δωρεά στο σχολείο μας 130 παιδικών βιβλίων, μιας πλαστικής κουζίνας και διάφορων  παιδαγωγικών παιχνιδιών (Σετ σήματα κυκλοφορίας, χρονικές αλληλουχίες κτλ.)

Τι είναι το Ίδρυμα Μελά

Το ίδρυμα Μελά ιδρύθηκε από τον Βασίλειο Μελά, γόνο μιας από τις παλιότερες οικογένειες της Ηπείρου, ο οποίος γεννήθηκε το 1819 και υπήρξε πολύ δυναμικός έμπορος. Η φιλοπατρία όμως οδήγησε τον Βασίλειο Μελά στην απόφαση να διαθέσει το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του στην αγορά οικοπέδου και στην ανέγερση κτιρίου, του Μεγάρου Μελά, που η εκμετάλλευσή του θα εξασφάλιζε, σύμφωνα με τη διαθήκη του, τους πόρους για την οικοδόμηση και τη συντήρηση νηπιαγωγείων.

Το προδρομικό όραμα του Βασιλείου Μελά, με την υποχρεωτική πλέον φοίτηση των παιδιών άνω των πέντε ετών στο νηπιαγωγείο και τη διεύρυνση της λειτουργίας του κλασικού νηπιαγωγείου με τη δημιουργία του ολοήμερου, υλοποιείται με τη συνεχή και δυναμική δραστηριοποίηση του Ιδρύματος.

Οι νηπιαγωγοί του

5ου Νηπιαγωγείου  Βέροιας

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΒΛΑΧΩΝ

Tην   Δευτέρα  21 και την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022, το  μέλος του συλλόγου Βλάχων Βέροιας κ. Καραγιάννη Χριστίνα, επισκέφθηκε το 5ο Νηπιαγωγείο Βέροιας. Τα παιδιά μας  είχαν την ευκαιρία να δουν, να φορέσουν αλλά και να ακούσουν πληροφορίες, για τις βλάχικες φορεσιές, να μάθουν  για την ιστορία και τους συμβολισμούς που αυτές κουβαλάνε.

Η κυρία Καραγιάννη, με περισσή φροντίδα έντυσε μαθητές και μαθήτριες, ενώ ταυτόχρονα  αφηγούνταν, σκηνές από το παρελθόν. Σκηνές που μια παραδοσιακή φορεσιά μπορεί να μεταφέρει, όπως τα πανηγύρια και τις χαρές των ανθρώπων,  το χτύπημα του αργαλειού. Υφάσματα και υλικά που με αγώνα και κόπο έφταναν στα χέρια των ανθρώπων , που όμως άντεξαν στο χρόνο  για να μεταφέρουν εικόνες μιας παλιάς εποχής στη νέα γενιά.

Ο σύλλογος διδασκόντων και η προϊσταμένη του 5ου Νηπιαγωγείου Βέροιας, ευχαριστεί θερμά το Σύλλογο Βλάχων Βέροιας που συμβάλλει με κάθε τρόπο  στην  πολιτιστική  δραστηριότητα του  σχολείου μας.

Με εκτίμηση,

Η προϊσταμένη του 5ου νηπιαγωγείου Βέροιας Τσαμήτρου Ελένη